keiladonnerson keiladonnerson
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

The rate on a cell phone is $0.22 per minute. If Izzy uses her phone for 2 hours, how much does she pay?

Respuesta :

GgStmm GgStmm
  • 24-04-2020

Answer:

$26.4

Step-by-step explanation:

ight 60 min in an hour

.22 per minute

.22 * 60 = 1 hour rate = $13.2

Multiply dat by 2 for 2 horas

13.2 * 2 = $26.4

Answer Link

Otras preguntas

Nosotros ____________________ mexicanos. a. soy d. somos b. eres e. son c. es
what objections would they habe had to the national government regulating trade
Which correctly lists the three methods of heat transfer? absorption, conduction, convection conduction, convection, radiation convection, absorption, reflectio
When an external object’s frequency matches that of an adjacent object’s natural frequency, (blank) may occur.
How did the government change during the Royal Colony Period? A. There was a bicameral legislature during the royal period B. There was a bicameral legislature
What is the theme of the seafarer? (I really don’t feel like reading right now.)
Analyze the map below and answer the question that follows. A political map of the U S. Parts of the U S are labeled 1, 2, 3, and 4. 1 is in Nevada. 2 is in Mi
Ferdinand Magellan is credited with being the first person to _______________________________________, or travel entirely around, the globe.
3. Which brand of maple syrup is a better buy Brand A: $12.75 for 375 mL Brand B: $15.25 for 500 mL
Why is an atom's charge balanced?​