crytaldashner1996 crytaldashner1996
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 2.35 .A this rate ,how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 235 A this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves class=

Respuesta :

aleecha107
aleecha107 aleecha107
  • 26-04-2020

Answer:

$5.64

Step-by-step explanation:

To solve this, I'd first find the cost of 1 ounce, then scale it up to 12. So since it's $2.35 for 5 oz, you just need to divide the two numbers.

2.35/5 = 0.47

So it costs 47 cents per ounce, which you want 12 of.

0.47 x 12 = 5.64 for 12 ounces.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Find the interval on which function is increasing, f(x) = -(x+4)^2 +1
Within months of his inauguration in January 2001, President George W. Bush announced that he wanted to begin building a missile defense shield for the United S
How long did the gold rush last?
Why are you not crushed by atmospheric pressure
the most common listening problem is
Which of the following threatened the livelihoods of southern farmers? the railroad the Farmers’ Alliance northern banks the boll weevil
What is the correct answer to 20÷2(5+5)?
what is 3ft to 8 yd as a fraction in simplest form
Mrs. Hamilton worked for a real estate agency. She sold a house for $175,000. The agency's fee for the sale was 4% of the sale price. Mrs. Hamilton received $4,
Why do Mexico and Central America have drug cartels?