mjohnson955254 mjohnson955254
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Donna can buy a 2-pound bag of apples for $2.20 or a 5-pound bag for $5.95. What is the unit price of the better deal?

Respuesta :

Iceysoda
Iceysoda Iceysoda
  • 21-05-2020

Answer:2 pound bag for 2.20

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

The 2 pound bag has the better unit price

Step-by-step explanation:

If 5pound is $5.95 and 2 pound is $2.20

That makes 4 pound $4.40 and 1 pound $1.10

Making $5.50 for 5 ponds out of the 2 pound bags

Answer Link

Otras preguntas

27 equals 268 multiplied by d
Cyberbullying can negatively impact a victim's economic well-being. -A economic -B physical-C political -D environmental
I need help on this too
cooking instructions for a turkey say it should cook for 20 minutes per 500g, plus 15 minutes extra at the end. how long should a 4kg turkey take to cook?
In a democracy, those who are responsible for the day-to-day conduct of gov’t are accountable to the people for what is done in their name. which form of gov’t,
27/100 irrational or rational?
what is the domain and range of the function in the graph written using interval?a. The domain is [2,8] and the range is (6,8].b. The domain is (2,8) and thr ra
The way a piece of writing is organized is called its
Explain why your body is always using energy, but you don’t need to be eating all the time?
I do not understand!!help please?!