coryndasani coryndasani
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

1. It costs $15.50 to buy 8 yards of material. How much
does it cost to buy 20 yards of the same material?

Respuesta :

emilyruth1027
emilyruth1027 emilyruth1027
  • 21-05-2020

Answer:

if you can split it in half its: $38.75

if you cant its: $46.50

Step-by-step explanation:

half:

1. 8+8+4=20

2. 15.50 divided by 2 = 7.75

3. 7.75 + 15.50 + 15.50 = 38.75

not half:

1. 8+8+8= 24

2. 15.50 times 3 = 46.50

Answer Link

Otras preguntas

I need help quickly!!!The Indian termination policy and the breaking up of 109 tribes contributed to all of the following EXCEPT: A.) Some Native Americans, lik
Why do manufacturers use sanforizing?
I’m having trouble with this question.
Which event from the 20th century best illustrates Alexis de Tocqueville's assertion that liberty was key to the United States' success as a constitutional repu
50 POINTS, CORRECT + BEST ANSWER GETS BRAINLIEST!Given O below, is SLY a minor arc, a major arc, or a semicircle?A. SemicircleB. Minor arcC. Major arc
write an equation in standard form for a line that is parallel to the line with an equation of y=3x-5 that passes through the point (8,5).
The water level in a vat changed by −9.9inches in 2.25 hours as the vat was drained. What is the average change in the vat's water level per hour? Enter your an
Richard was thinking of a number. Richard halves the number and gets an answer of 1.1. Form an equation with x from the information.
PLEASE HELP ASAP! FOR BRAINLIEST ANSWER
which expression is equivalent to (3^2)^-2? A.)–81 B.)–12 C.)1/18 D.)1/12