alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to the following question. 7/2 times 5 times 7/5
what was an economic effect of world war 2
I NEED HELP I WILL GIVE YOU BRAINLEIEST The rain-starved plains posed special problems. Farmers there suffered not only from the Great Depression but also fro
two similar solids a and b are shown solid a has a volume of 60cm^3 a)find the volume of solid b solid b has a total surface area of 140cm^2 b)find the total s
One way to amend the Constitution begins at the state level. To begin the process, A. two-thirds of the states may ask Congress to call a national convention. B
what does impartial mean in your own own words
What type of igneous rock is formed from lava that erupts onto Earth’s surface? granite rhyolite extrusive rock
Explain the amazing cell processthat causes the grow and repair ofbody cells, such as skin and nails?Please help mee.... ​
If you enough gases in a container, could it become a solid or liquid? If not, what would happen?
I NEED THIS ANSWER FAST !!!! Show work.