richardcordova80 richardcordova80
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me its due today

Please help me its due today class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-05-2020

Answer:

6.94 / 7

Step-by-step explanation:

Well if 7 pounds costs 6.94, 1 pound should cost 6.94 / 7

Answer Link
Aansh Aansh
  • 22-05-2020

Step-by-step explanation:

Answer: $0.99

The reason that this is the answer is because the unit price of one thing is how much one thing costs( 1 pond, kilogram, mile, etc). In this case, we have to divide 6.94 by 7. This gets us a really long answer, which is 0.99142857142($). We have to round this to the nearest  cents, which is the nearest hundredths, which makes the answer $0.99.

Answer Link

Otras preguntas

What is an example of how Beowulf straddles two cultures
20 pluse g equals25 how do i solve that and please help me
Derek designed an experiment to demonstrate interactions between Earth systems. He cleared a patch of land in his backyard and poured a glass of water from a he
the park ranger stocks the children's fishing pond keeping a ratio of 4 sunfish to 3 perch.if he puts 300 sunfish into a pond, how many perch should be put int
Where do I place a comma in," Buffalo Bill was a Pony Express rider a scout and a touring stunt performer
What 2 numbers have a sum of 31 and a product of 234?
what is 6/20 in simplest form and find equivalent decimals
what is the answer to this problom
-2a-9=6a+15 please help
Foods that allow microorganisms to grow are called parasites True Or False