mrskenychery mrskenychery
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-05-2020

Answer:

$6.80 per hour

Step-by-step explanation:

6.8 time 3 = 20.40

Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 26-05-2020

Answer:

  $6.80 per hour

Step-by-step explanation:

To find dollars per hour, divide dollars by hours:

  $20.40/(3 h) = $6.80/h

Alycia's unit rate was $6.80 per hour.

Answer Link

Otras preguntas

After our busy day, we both sat and ------------- in front of the TV. a. pepped up b. nodded off c. turned in d. sorted out
Find the measure of each marked angle. Assume the lines are parallel. x+1=° O 4x-26= (Simplify your answers. Type an integer or a fraction.) fars (x+1)° (4x-26)
Im giving brainlest! Compare the function represented by the table to the function represented by the graph to determine which statement is true. A) The tabled
PLEASE HELP!!! ZFAE measures 72°. What other angle must measure 72°? A. ZBFD B.ZDEA C. ZEDF D. ZFBE
Dwayne is selling hamburgers and cheeseburgers. he has 100 burger buns. each hamburger sells for $3, and each cheeseburger sells for $3.50. which system of ineq
Kevin is reading about flowers for his science fair project. A close up of a hibiscus flower. Hibiscus are beautiful flowers with colorful petals that are popu
Briefly describe the goal of mainstream media as compared with independent media
Help please! h(x) = -(x+2)^2 +8​
Part B What is the dependent variable (include units)?
This is an example of which type of reasoning?