alexisdmcknight2006 alexisdmcknight2006
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

how many pounds of bluebaries can you buy for 13$

Respuesta :

paytonlaisy
paytonlaisy paytonlaisy
  • 26-05-2020

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link

Otras preguntas

terry had 14 tulips and twice as many daffodils how many flowers did terry have in all
Why can't chemical changes be reversed? examples to explain
The __________ model of human settlement suggests that urban growth is patterned around transportation networks such as railroads and highways.
what is 1000 times 20
The price of television decreased, which means the demand for ____ will most likely increase. Computers music players cable service
which of these was a powerful political machine? a. the whiskey ring b. tammany hall c. boss tweed d. credit mobilier
did you make a larger unit with 377?
a 500 kg compact car and a 1500 kg truck are accelerated equally.which vehicle exerts more force?how many times more? (im guessing the 1500kg truck exerts more
Two ratios that are equivalent to 1:1
If you need to provide a wrap for a rice and meat mixture, you would most likely use cabbage or _______ leaves. a. zucchini b. lettuce c. grape d. hibiscus