mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Two tuning forks are played at the same time. One has a frequency of 176 Hz and the other is 178 Hz. How many beats per second are heard? 176 178 2 4
I need another graphing quadratic pointer f(x)=x square -18x +80
The realistic novel is most concerned about character plot symmetry logic
How many factors in the expression 8(x +4) (y +4) (z 2 + 4z + 7) have exactly two terms?
el professor da un sobre la tecnologia
In the triangular trade,what was one of the products that went from the amercas to africa
write a story problem to represent 3 divided by 1/2
Which of these cells of the dermal tissue of plants prevent water loss and control gas exchange?
last question of the day for 20 points :)
5 1/4 --3 3/4 represent. the following. fractions and solve