rubenpicado10 rubenpicado10
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada


Five pounds of fudge sells for $17.00. At the same rate, how much will 12 pounds of fudge cost?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 26-05-2020

Answer:

  $40.80

Step-by-step explanation:

At the same rate, 12/5 of the amount will be 12/5 times the price:

  (12/5)($17.00) = $40.80

12 pounds of fudge will cost $40.80.

Answer Link
9O9o
9O9o 9O9o
  • 18-11-2020

Answer:

$40.80.

Step-by-step explanation:

 (12÷5)($17.00) = $40.80

Answer Link

Otras preguntas

A forest covers 73,000 acres. A survey finds that 0.4% of the forest is old-growth trees. How man acres of old-growth trees are there? There are__?__ acres of o
this class is ___in the school!​
LAST ATTEMPT MARKING AS BRAINLIEST!! ( write a rule to describe each transformation)
Who was Albert Einstein?byee ​
1. An____is a type of rock in which minerals are found in high concentration. 2. Gold and copper ores can be found in___ and____rocks. 3. Kaolinite is a____mine
Seven years ago, Richard was 2/5 his father's age. Richard's father is now 47 years old. How old is Richard now?
who was victor Emmanuel ii ??​
reflexión o punto de vista sobre la celestina.​
2. List the like terms in each of the following i) 4x2 , -5x , 6 , 7x , -2x2 , -3
Adam has $87.14. He has 10 bills and 19 coins how ? Explain how you solved it .