khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

g A beam of light incident on a smooth flat mirror at an angle of 25o relative to the surface normal of the mirror. What is the angle of the reflected beam of l
Find the volume of the figure. Round your answer to the nearest tenth if necessary. Use 3.14 for π. A cylinder has a radius of 6 meters and a height of 3 met
Montana Mining Co. (MMC) paid $200 million for the right to explore and extract rare metals from land owned by the state of Montana. To obtain the rights, MMC a
find the domain of the function (f/g)(x) where f(x)=√x+1, g(x)=√x-9
Why was the battle of coral sea fought?
Which of the following expressions is not correctly written in scientific notation? A.1 × 10 4 B.9 × 10 2 C.10 × 10 7 D.5 × 10 3
Marisol es la ____ única de Carlos y Lucía
How did abolitionists fight slavery? by passing laws by making speeches by publishing newspapers by supporting the Underground Railroad by enacting slave cod
According to Abraham Maslow, the most important aspects of personality are Group of answer choices A) the Big Five personality traits. B) the instincts and repr
What was an important effect of the treaty of paris of 1783