rodriguemarlene
rodriguemarlene rodriguemarlene
  • 22-07-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased two loaves of wheat bread. Each loaf was $1.89. How much
money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

DatGuy323
DatGuy323 DatGuy323
  • 22-07-2020

Answer: 3.78

Step-by-step explanation:

Because she bought 2 $1.89 loaves, she spent 2 * 1.89, or 3.78 dollars.

Hope it helps <3

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-07-2020

Answer:

3.87

Step-by-step explanation:

This is because you have to multiply the number of 1.89 by 2. This is equal to 3.87.

Given:

Price of one bread = 1.89

Unknown:

Total money used = ?

So,

1.89 * 2 = 3.87

or

1.89 + 1.89 = 3.87

Total money used is 3.87.

Hope this helped,

Kavitha

Answer Link

Otras preguntas

The Olmec utilized ________ heavily in the creation of their tools and weapons a. gold c. maize b. quartz d. obsidian
what is the definition of a change in position or size?
Is a ratio always, sometimes or never a rate? And vice versa....
a synonym and antonym for the word interesting
Which idea is central to democracy in the United States?
Which expressions are equivalent to 0.5*m*n*4 2(m+n) 0.5m + 4n None of the above
how have computers helped geographers make more accurate maps?
Newborn human babies with lesser body weight are prone to infections. Heavier babies are difficult to deliver through the narrow pelvic passage of human mothers
Healthy bodies can come in a variety of shapes and sizes. How would changes in the types of bodies used in advertisements affect the health choices of the gener
What scientists do that is the basis for their investigations