signamaeeeeee signamaeeeeee
  • 23-07-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math , help me pleasee

6th grade math help me pleasee class=

Respuesta :

mosfara5478
mosfara5478 mosfara5478
  • 29-07-2020

Answer:

a- grams per cup

b- ounce per week

c- grams per cubic centimeter

d- dollars per gallon

Step-by-step explanation:

divide the quantity by unit or items to find the unit rate

Answer Link

Otras preguntas

5. Why does photosynthesis require water? (1 point) because water provides oxygen atoms because water provides electrons because water accepts protons because w
The _______ intense is a tube about 10-13 feet long folded inside the human body
A construction crew must build 3 miles of road in one week. On Monday, they build 2/3 mile of road. On Tuesday, they build 1/4 mile of road. How many miles of r
the student sitting next to you came from gym class and forgot to shower how do you know
Parabo pugnare means what in english
how did you do with metaphor? Practice reframing metaphor from destructive into constructive or neutral expressions with one another in the forum.
Josh is doing an experiment with water. He starts with a plastic cup of water that has a mass of 12 grams. He places the cup in a sealed container and puts it i
A bag contains 3 red marbles, 2 blue marbles, and 5 green marbles. What is the probability of selecting a red marble, replacing it in the bag and then selecting
What is m∠M ? Enter your answer in the box.
What logarithmic graph could be used to approximate the value of y in the equation 3^y = 4?