A grocer wants to make a mixture of three dried fruits. He decides that the ratio of pounds of banana chips to apricots to dates should be 5:2:2. Banana chips cost $1.28/lb, apricots cost $3.00/ln, and dates cost $2.62/lb. What is the cost per pound of the mixture?