germannoel365 germannoel365
  • 22-08-2020
  • Mathematics
contestada

janie bought 4 apples and 4 bananas .each apple costs 0.40 and each banana cost 0.40 enter an expression representing the total cost

Respuesta :

drevargas21p03nsx
drevargas21p03nsx drevargas21p03nsx
  • 22-08-2020
4(0.40) + 4(0.40) = x
Answer Link

Otras preguntas

A student sets a goal to improve academic performance. Which of the following represents a subjective measurement of progress toward that goal?
An equation and the steps to solve it are shown below: 2x − one over four (12x + 4) = 3 Step 1: 2x + 3x + 1 = 3 Step 2: 5x + 1 = 3 Step 3: 5x + 1 − 1 = 3 − 1 St
Jay bought 7 jar of cookies each jar has 4 cookies.How many cookies were the jars
Explain why internet sites like Wikipedia are controversial research sources
What polynomial identity will prove that 49 = (2+5)^2? (A. Difference of Squares; B. Difference of Cubes; C. Sum of Cubes; D. Square of a Binomial)
What two laws helped transform American life in the 1950s
Which lines from Act III, scene iii of Romeo and Juliet show Friar Laurence believes Romeo should be grateful for his punishment?
By beginning his speech with the following words, “Tonight I want to speak to you of peace in Vietnam and Southeast Asia,” President Johnson adheres to the whic
Alice Cortes bought three yards of cloth to make a dress. The cloth was on sale for $1.93 per yard. How much did Alice pay for the cloth if the sales tax was 5%
what supreme court decision in effect meant that the constitution protected slavery? a. election of 1856 b. Dred Scott c. compromise of 1850 d. Missouri com