chile2747 chile2747
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Rita bought 6 boxes of chocolates. Each box cost $6.48. How much did she spend?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-08-2020

Answer:

38.88

Step-by-step explanation:

Take the price per box and multiply by the number of boxes

6.48*6 =38.88

Answer Link
ello18 ello18
  • 24-08-2020
38.88$ because we need to multiply 6.48$ by 6
Answer Link

Otras preguntas

The cylinder shown has a volume of 54π cm3. In a similar cylinder, the dimensions have been doubled. What is the ratio of the volumes (small to large)?
Why might noncoding regions of dna outside of genes be more variable than coding regions of dna?
Which of the following is a cubic binomial A.w^3-6w^2+9 B.7a^3+4a^-2 C.-y^3+3y^5 D.x^2-2x^3
A highway speed monitor is located on the side of the road that has a speed limit of 45 mph. The system records the speeds of passing vehicles. The data below s
Please help me with my pre-algebra ASAP
Using the information gleaned from "Your Stress Scale", please state what your score is and write a brief statement pertaining to your score and to your stress
Help with this please!
Which of the following symbolized the end of communism in Europe? the fall of the Berlin Wall the collapse of the Soviet Union the destruction of a statue of
Alanine, h2nch(ch3)co2h, has ka = 4.5  10–3 and kb = 7.4  10–5 . which species has the highest concentration at a ph of 7.00 in h2o?
Ari thinks the perfect milkshake has 3 ounces of caramel for every 5 scoops of ice cream. Freeze Zone makes batches of milkshakes with 6 ounces of caramel