ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

graph the line. y - 2 = -3(x + 3)
What event causes Okonkwo to be exiled? A. He unintentionally killed a fellow clan member. B. He killed his adoptive son Ikemefuna. C. He broke the Week of Peac
Who was the First NBA player to get a triple- double​
During the Carboniferous period, which occurred approximately 360 to 300 million years ago, most of Earth was covered in dense rainforests. These rainforests we
Please Help Quickly!! What is the first step to prove that 9^n - 4^n is divisible by 5?
True or false you can identify the purpose of both a movie and a story from the authors or directors perspective Please help so lost ASAP??!!!!
300 million people live in forests worldwide. 60 million of those humans are indigenous who are completely dependent on native woods. What is the percentage of
I NEED HELP ME PLEASE!!
Is (1, 2) a solution of the system y > 2x and x+y<3? Select one: a. Yes, because (1, 2) is a solution to both inequalities. b. Yes, because (1, 2) is
4. How many different bikes 5.how many different meals?