piekb piekb
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?

i am dumb

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-09-2020

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

8 avocados  9 avocados

---------------- = ---------------

4 dollars            x dollars

Using cross products

8x = 4*9

8x = 36

Divide by 8

8x/8 = 36/8

x = 4.50

Answer Link

Otras preguntas

A company need to package hazardous chemicals in special plastic rectangular prism containers that had 80 cubic feet. Find the whole number dimensions of the co
Gabe filled 5 glasses of the same size with ice tea from a full 64-ounce pitcher. There were 3 ounces left in the pitcher. Which equation and solution give the
the area of a rectangle is 85 square feet. the length is 12 feet longer than the width. find the length and width of the wall
the word hormone and feedback mechanism in the same sentence
What is communism and how did it seem to pose a threat to the united states?
What are six options you can control after selecting a table style?
in quadrilateral abcd , angle A=57 degrees , angle B=65 degrees and angle c=118 degrees What is the measure of an exterior angle at D
helpppppppppppppppppppppppppppppppp
Solve ax − by = f for y
What is the actual amount of phosphorous in a fertilizer with a NPK ratio of 15-15-20?