lozanocarmela414 lozanocarmela414
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour

DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour class=

Respuesta :

eteni1797
eteni1797 eteni1797
  • 22-09-2020

Equation: w×0.6p

Explanation: 4.38 dollars for a 7.30 pound watermelon, you need to divide 4.38 by 7.3 to determine the price for each pound. 4.38÷7.3=0.60. W=the watermelons weight and P= watermelons price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Thanks to gorgeous beaches, distinctive cities, and a rich cultural history, ________________ is a major part of both northern and southern Italy's economy. f
What did Charles Horton Cooley add to the field of sociology?
What was the Driving Force Behind European Imperialism in Africa? (Short answer)
what is a vpu in the ouyyee
Which act of Jewish resistance resulted in the most convictions of Nazi war criminals? -the uprising at Sobibor -the Warsaw Uprising -the Auschwitz Protocols -t
Please choose the BEST answer for the following question and then explain why the other choices are not correct. Enlightenment philosophers such as John Locke a
Wade borrowed $12,500 from his uncle at 4.5% simple interest to use for travel and repaid the loan in 4 years. How much did he pay back?
Why did countries create their particular alliances during the seven years war
1/4 (3x - 16) + 1/4x 5 1/3 what is the value of X I will give the person who answer the question the brainlist answer
Why is a high-quality bond typically considered a lower-risk investment than a stock? A