Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

a skier’s most important piece of equipment
write an equation in slope -intercept form for the line that passes through the points (8,-3) and has a slope of 3 over 2
24. Kidist: Would you like something to eat? Senait: No, thanks. A) I have just had lunch. C) I ate lunch. B) I had had lunch. D) I was having lunch.​
The design of a building that has a square pyramid roof as a roof is shown. The cost of material for the outside of the building and for the roofranges from $25
What is the P(1, 4) on 2 rolls of a die?
A group of birds are flying, they meet another group of birds. They ask 'hello hundred.' They replied we are not 100. we need half of us plus you to be hundred.
How do the emotions Crooks pretend to feel and actually feel contrast? What does this show about his character?
15v - 2v + 29 = 5v - 27
Advantages of zero anddisadvantages of zero ! (please can you answer for me)​
If 70 mL of solution contains 280 mg of drug, how many milligrams of drug are in 50 mL of solution?