OfficalTodorokiShoto
OfficalTodorokiShoto OfficalTodorokiShoto
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $0.35 per pound and bananas cost $1.41 per
pound. Sally bought 2.5 pounds of oranges and 3.4 pounds of
bananas. How much did she pay for the oranges and bananas at
the register?

Respuesta :

LivyRoss
LivyRoss LivyRoss
  • 22-09-2020
She paid $5.669. Rounded to the nearest hundredth, $5.67. Rounded to the nearest whole number, $6.
Answer Link

Otras preguntas

to convert from square miles to square feet,what operation will you use
What are all the factor strings of 840?
What is the acceleration of a 9.6-kg rock if gravity pulls it downward, but air resistance pushes upward with a force of 2.8 N?
Find the first three iterates of the fiction for the given initial value F(x)=x+2, x0=0
material composed of two or more elements or compounds that are physically mixed together but not chemically combined whats the answer please?
Can some one help me solve this how many meters is this
How do I solve this 24+3.1+(-44)+(-8.2)+63
what is the nearest inhabited area to the amazon rainforest
Please help. What mass of copper is required to replace silver from 4.00g of silver nitrate dissolved in water? I found the molar mass of all of them but don't
please help What is NATO?