annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

The days of the “midnight sun,” when the sun never really sets at night, occur during what season?
Powers not specifically granted to Congress in the Constitution but suggested by the powers written there are called _____. delegated powers expressed powe
n at least 150 words, evaluate the effectiveness of the Supreme Court in extending liberties outlined in the Constitution to all U.S. citizens. Give an example.
Mrs. Woods would like to see speed bumps installed along a road that passes through a retirement community. Who should she talk to in order to have the problem
What are the solutions of the equation? 5z^2-9z-2=0 A. -1,2 B. -1/5,-2 C. -1,-2 D. 1-/5,2
Pete Bought 29 sets of crayons as return gifts for his daughters birthday party. He spent a total of $60 on the purchase. Find the cost of 9 crayon sets.
true or false in addition to allowing you to move muscles also generates warmth.
Shelley’s pet food store sold one customer 5 peanut butter biscuits for $3. She sold another customer 7 beef treats for $4.20. Write a proportion that compares
Please help :) thx .
At higher speeds, how would you compensate for the decrease in field of vision? A. By turning your head to look to your sides. B. Field of vision doesn't decrea