kingexplosionmuduer
kingexplosionmuduer kingexplosionmuduer
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mark bought 18 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of 3 pounds of apples.

Respuesta :

tnfrance
tnfrance tnfrance
  • 23-09-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

To set this ratio up, you would put $6 over 18lbs is equal to x over 3lbs.

Next, multiply $6 and 3lbs to give you 18.

Finally, divide 18 by 18 to give you a final answer of $1. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

You are reading a book with with 48 pages. If you read the same number of pages every night for 12 days, how many pages will you read per night?
factor that affects the evolution of technology
Elizabeth brought a box of donuts to share. there are​ two-dozen (24) donuts in the​ box, all identical in​ size, shape, and color. three are​ jelly-filled, 8 a
A bag contains 180 oranges and 63 mangoes. Find the ratio of the number of mangoes to the number of oranges A. 7:20 B. 20:7 C. 7:21D. 21:7​
If 1,529 students participate in field day, how many cases of water bottles should be purchased if the water comes in cases of 100?
Which of the following concepts expressed in the Northwest Ordinance would later appear in the Bill of Rights?
they got opinion and suggestions of everyone involved​
Solve the formula : (2)(290x30)-43=?
6:1 equivalent to the ratio 12:3
What is HEX? Need help in Computer Programming