leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

When confronted with an angry and emotional customer, the best first step toward service recovery is to: Select one: a. match the person's voice in intensity an
find the value of a²+b if... a=-2 and b=5
worth 44 points!! AP ENGLISH write a reflective essay explaining cultural identity
In the United States, Interest groups can be found
Pls help Give brainless Discuss three implications of heart attack for the person
How do the events of the story change Craig a change of heart
Fill in the blank. In the triangle below, x=__. Round your answer to two decimal places.
Plz help it’s due today
_______ the heavy rain, they went out for a walk A)Because B) even if C)even so D)though in spite of​
es urgente Resuelve cada ecuación. Si tu respuesta es correcta podrás completar con ella la información que esta abajo y aprender también sobre la naturaleza X