joanthanol8 joanthanol8
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

#1 Shane bought 4 shirts for $17 and 4 pants. He spent a total of $71.
How much did each pant cost?


#2 Julie has 4 more apples than Sam. Julie and Sam have a total of 30
apples. Find the number of apples Julie has


Help me out please

Respuesta :

kellywick11 kellywick11
  • 24-09-2020
Each pant cost $13.50 because 71-17=54 and 54/4=13.5. Julie has 17 apples.
Answer Link

Otras preguntas

What is a Latifundia?
What healing action is taking place when a wound becomes inflamed??
Name the presidents is order from 1st to last. No copying!
which is 196 written as a power of a number? A) 98^2 B) 13^2 C) 49^4 D) 14^2
What was the primary cause of the depletion of the atlantic cod fishery?
please help!!! the diving team has how many more members than the swim team?
Informal English is appropriate in. A. fictional dialogue B. business letters C. parent/teacher conferences D. Job interviews
20 POINTS!! Which of these equations is balanced? A. H2SO4 + 2Al --> Al2(SO4)3 + H2. B. 2KCl + Pb(NO3) + PbCl2. A. B. A and B. Neither.
What did many Americans in 1930-1960 want answers about? A. the great questions of life B. how to stop global warming C. the events of the 20th century D. space
choose the correct solution. graph the inequality. -3x>24