valouriaflowers
valouriaflowers valouriaflowers
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells jelly beans in the bulk section for $2.75 a pound. If Wanda buys 1.8 pounds, how much will it cost?​

Respuesta :

ElijahK06 ElijahK06
  • 24-09-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

If jelly beans cost $2.75 per pound then multiplying the cost per pound by the amount of jelly beans purchased will give the answer of $4.95 per 1.8 pounds of jelly beans.

Answer Link

Otras preguntas

-n if n=16?Alson -nif n=16? Need help
Examine (a), (b), and (c) and select the correct answer. (a) 50% of 20 (b) 30% of 90 (c) 25% of 80 a. 2(a) = (b) b. (b) - (a) = (c) c. (a) + (c) + (b) d. 2(a) =
What do Haymarket, Homestead, and Pullman have in common?
give two of your own examples of square roots that are irrational numbers and two rational numbers .
(03.02 LC) If h(x) = −3x − 10, find h(−3).
mike wanted to go to the pool, but jess wanted to go to the mall. this is an example of which type of sentence A. compoud B.simple C.complex D.conjoned
What event triggered the start of the Spanish- American War?
Read the passage from "Marriage Is a Private Affair" by Chinua Achebe. In this excerpt, Nnaemeka is the first to speak, and Okeke speaks after him. "I can’t—we
Write the equation of a line that passes through points (0,4) and (-2,-3) in slope intercept form
how do i solve this problem ? help asap