hey14291 hey14291
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Please answer.
Need now

Please answer Need now class=

Respuesta :

heavenleecintron
heavenleecintron heavenleecintron
  • 25-09-2020

Answer: C) A 10 ounce box costs $2.19

Step-by-step explanation:

Plug 10 into the x and solve

0.10x + 1.19

0.10(10) + 1.19

0.10 x 10 = 1

1 + 1.19 = 2.19

Answer Link

Otras preguntas

Producers and consumers own the factors of production • Custom and habit answer the question of who, what and how to produce • Outside trade and commerce is dis
How does the mitochondria help to maintain homeostasis for the cell? It helps the cell to move. It extracts energy from food for the cell. It controls the growt
alberto rode 5/8 of the water rides at a water park.his sister,reina,rode half of the rides that albeto rode. what fraction of the water rides did reinanot ride
7/16-1/4 is equal to what fraction?
History and experience have shown that economies become most efficient at converting resources into desired products when there is __________. government market
Liam bought 5 7/8 pounds of steak. Rounded to the closest benchmark, Liam bought about _____ pounds of steak.
15 is 10% of what number, and 18 is 60% of what number?
3X1/2 whats the answer
Which sentence uses italics or quotation marks correctly? A. Our local metropolitan newspaper is called "The Houston Chronicle." B. She enjoyed Rudyard Kipling'
When analyzing the credibility of a speaker, which of the following may be reasons not to trust what the speaker is saying? limited amount of evidence use of wo