neni50 neni50
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

How much would 4.5 pounds of Skittles cost

Respuesta :

Otzi
Otzi Otzi
  • 25-09-2020
Depends on the bag of Skittles you buy, but I assume you’re talking about a regular person 2.17 oz bag.

On the Target website, each 2.17 oz bag costs $0.89. 4.5 pounds is equivalent to 72 oz, so you would need about 33 bags of Skittles to have 4.5 pounds.

This means that $0.89 * 33 equals $29.37.

...

I put way too much effort into this...
Answer Link

Otras preguntas

is there another planet that is stable for life
An example of globalization would be a. trade barriers. c. a multi-national company having offices in another country. b. a local company doing business in t
A symbol of the Resurrection used by both Fra Angelico and Carlo Crivelli was a/an a. swallow. b. lion. c. open book. d. heroic knight.
Compared with warm fronts cold fronts are?
Why did the aviation industry decline after WWI, and what helped to revive it?
The four main parts of a flower are the _____.
What is the equation for density
Exit Which of the following is NOT a source of Earth's internal heat? a. mantle convection b. radioactive substances c. gravitational contraction d. past bo
What is the equation for density
30 points !!! Polygon ABCDE is reflected to produce polygon A′B′C′D′E′. What is the equation for the line of reflection? a. y = 0 b. x = 0 c. x = 2 d. y = 1