tjocelyn661 tjocelyn661
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Heather had $26 to spend on twelve cupcakes. After buying them,
she had $9 left. How much did each cupcake cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$1.41

Step 1:

Subtract 9 from 26.

26 - 9 = 17.

Step 2:

Divide 17 by 12.

17 ÷ 12 = 1.4166...

The answer is $1.41. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

2x^2+12=2x^6+20 im having hard troubles with this problem
Is pyroclastic material likely to form from low-viscosity lava or high-viscosity lava? Explain
what is 4/17 as a decimal
how does the Eucharist unite is to Christ and to one another
How do I solve a2=36?
What challenges did they face at the end of the war? for veterans
what does a reflection over the y=-x axis look like?
assume you're using a three button mouse. to access shortcut menus, you would
Who determines prices in a market economy?
A tariff is a tax on ___. A) exports B) food C) imports D) services