10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best explains why zoos are not affected by the threat of new entrants? A: Starting a zoo has a high entry cost B: Customers do not have a
Loamy soil is ideal for gardening because it contains Select one: a. mostly silt with very little clay or sand. b. mostly clay with very little silt or sand. c
What best describes index fossils?
5 4/5 is greater than less than or equal to 58/10?
What year was alexander graham bell credited for the telephone?
Read the sentence from Barrio Boy by Ernesto Galarza. José then explained a remarkable thing about our money. Which sentence supports a negative connotation
The is the mean score ? A.25.5 B.26 C.
Which Texas industry expanded because of an increased need for gasoline? A. Cotton B. Railroad C. Insurance D. Petroleum
a farmer can plant 4/5 of an acre in 2/3 hour how many acres can he plant in 1 hour
HELP ASAP I'M FAILING AND I DON'T UNDERSTAND THIS1. The equation of a plane in space is 8x + 6y + 3z = 24. a.) Find each of the intercepts using the equation ab