10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mike bought a box of cereal that was 28 ounces for $4.20. What was the unit rate for the box of cereal?

Respuesta :

carnell38
carnell38 carnell38
  • 25-09-2020

Answer:

15 cents an ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what can you compare a chloroplast to
what does the Latin word turba mean in english
Express on simplest form in terms of i: sqrt-16
what are some common motives of nations and states?
what can you compare a chloroplast to
Which of the following is an equivalent simplified expression for 2(4x + 7) – 3(2x – 4) ? A. x + 2 B. 2x + 2 C. 2x + 26 D. 3x + 10 E. 3x + 11 Can anyone explain
what is the relationship between a fundamental note and its overtones ?
Some organisms living in a vacant lot include grass, dandelions, mice, grasshoppers, and slugs. Collectively these organisms represent (A) an ecosystem. (B) a c
if angela swims 1,700 meters in 40 minutes what is her unit rate
What is 8/12 reduce to its lowest term