taabbiieeee taabbiieeee
  • 23-09-2016
  • Mathematics
contestada

treon bought 25 apples at the grocery store for 15 what proportion should be used to find the amount of money for 3 apples

Respuesta :

miggz23 miggz23
  • 28-09-2016
Well, if 25 apples is $15, then the equation is 15/25. Divide by 5/5 (which is another way of saying 1). You get 3/5. So now, you know that for $3 you get 5 apples. now to get the price of one apple, you must multiply both $3 and 5 by 1/5 so that you will get the price of one apple. One apple is $0.60. To get the price of 3 apples, just multiply $0.60 by 3 which gives you $1.80.
Answer Link

Otras preguntas

A particle moves along the x-axis so that at any time t, measured in seconds, its position is given by s(t) = 4sin(t) - cos(2t), measured in feet. What is the a
A wire 24inches long is to be cut into four pieces to form a rectangle whose shortest side has a length of x: Determine the domain of the function and use a g
Assuming a 360-day year, when a $50,000, 90-day, 9% interest-bearing note payable matures, total payment will be
In which city did the first presidential inauguration occur?
The R groups of amino acids located on the surface of protein molecules in the interior of biological membranes are ...?
what was a conquistador in the americas
It is important for a person to include _____.
how to solve xy''+2y'+xy=0
how do the offspring of the hedgehog benefit from their parents having sharp spines
Which is not true of lipids?