agro9sig2lorcymaconl
agro9sig2lorcymaconl agro9sig2lorcymaconl
  • 25-09-2016
  • Mathematics
contestada

if 4 liters of motor oil cost $3.88, what is the price for 1 liter?

Respuesta :

Lavous Lavous
  • 25-09-2016
The price of 1 liter motor oil is $0.97
Answer Link
SuperLegend
SuperLegend SuperLegend
  • 25-09-2016
To find this answer, all you would need to do is divide 3.88 by 4. This will give you the answer 0.97. This means that 0.97 is the cost per liter(1).
Answer Link

Otras preguntas

A bookstore has paperback books marked down 25% You choose four books that usually sell for; $8.95$9.55$6.85$12.95(A): total markdown, find total markdown (B):
1st blank choices are rectangle , trapezoid , square , rhombus 2nd blank is both pair of sides are parallel , it is equiangular , exactly one pair of sides is
Select all the equations that correctly represent the relationship between Jada’s age j and her brother’s age b.
solve by elimination 2x-3y=2 -2x-y=-26
I do not surrender my treasures, nor do I share them. The fortune of my spirit is not to be blown into coins of brass and flung to the winds as alms for the poo
How can you use forces to affect different objects based on their masses?
Match each economic actor with the primary role it plays in the loanable funds market in the united states.
The quotient of a number,g, and the sum of 3e and 5
Ibn is trying to memorize the color spectrum for science class. He finds it helpful to use the acronym ROYGBIV. What type of rehearsal is using an acronym an ex
Find the value of x