danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

PLZZZ ANSWER QUICK! I HAVE NO IDEA HOW TO DO THIS!!

Respuesta :

areejnawaz909 areejnawaz909
  • 21-10-2020

Answer:

$35.84

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

16 + 3 = 19

5.25/19 = $0.28 per oz

16 x 8 = 128

128 x 0.28 = 35.84

Answer Link

Otras preguntas

i have no idea on how to do this please help now!!
How do you write 0.0500 in simplified form?
What is the significance of Ea and Marduk’s army claiming victory? A. Marduk was made second in command. B. Marduk was made lord of the gods. C. Ea made the god
The ____ contains buttons that provide different views of the document window, and some common operations related to viewing and managing the document.
anne runs 6 laps on a track. she runs a tital of 1mile, or 5,280 feet. Write and solve an equation to find the distancr, in feet, that sheruns in each lap.
Need help with this assoon as possible
6) One reason the Whigs wont the presidential election of 1840 was that F) they made a "corrupt bargain" with Henry Clay to steal the presidency. G) the Democ
the proper sequence to use in solving 3x-2=60 is: divide by 3. add 2 add 2. divide by 3 multiply by 3. subtract 2 subtract 2. multiply by 3
A rectangle is 1/2 ft long and 3/4 ft wide. What is the area of the rectangle? Enter your answer in the box as a fraction in simplest form. ft2
What is the x-coordinate of the vertex of the parabola whose equation is y = 3x^2 + 12x + 5?