lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1. For which value of x is the expression log base 4 of (x+3) not defined? a. 0 b. -2 c. 3 d. -4 2. If log 7= a, what is the value of log 490 in terms of a? 3.
What sparked off Shays's Rebellion?
Mr.Harris has 54.8 acres of land. Mr.Fitz has 0.35 times as many acres as Mr.Harris has.How many acres of land does Mr.Fitz have?
which of the following pairs does not fit the pattern shown by the other pairs? ( 1point ) A. amino acids,protein B. fatty acids , DNA C. glucose , starch D. ri
In comparing an oak tree with a maple tree, you can correctly say that A. Both maple and oak trees lose their leaves in the fall. B. Unlike oak roots, maple ro
Can concussions kill you?
Can you show me how to reduce 99/143?
Which continent was once joined with Greenland? How do you know?
Mel's father asked Mel to mow his lawn while he was on vacation. Mel bought 1.6 gallons of gas for the lawn mower. The gas cost $2.85 per gallon. How much money
In comparing an oak tree with a maple tree, you can correctly say that A. Both maple and oak trees lose their leaves in the fall. B. Unlike oak roots, maple ro