elisadaly82 elisadaly82
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

How much will cost to buy beef for a family of 2 if each person gets 1/2 pound of beef and the beef cost 5.99 per pound?

Respuesta :

jordinemerald0660
jordinemerald0660 jordinemerald0660
  • 21-10-2020

Answer:

it will cost 5.99

Step-by-step explanation:

because each person getting half and there are 2 peeps so add up the meet to make on pound

Answer Link

Otras preguntas

What is the complementary DNA strand to the Strand below. AGGTCGA
one lap around the school track is 5/8 mile. Carin ran 3 1/2 laps. How far did she run?
is 2/3 greater than 1?
11/5,0.05,5,0.5,1/5 from least to greatest
Explain how to order a set of real numbers.
simplify (6x^3y^2)(-8x^-5y)^-1
Two pages that face each other in a book have 421 as the sum of their page numbers. What is the number of the page that comes first?
Simplify. (-4) x (9) - (5) x (-2) -26 -36 82 2
QUICK HELP! WILL GIVE BRAINLIEST
Smh I seriously don’t understand how I’m this freaking dumb