Jaden082007 Jaden082007
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

seven apples cost five dollars. How many apples can I buy for $8?

Respuesta :

hidden06
hidden06 hidden06
  • 21-10-2020

Answer:

11 apples

Step-by-step explanation:

7/5=1.4

1.4x8=11.2

11.2 rounded to 11

Answer Link

Otras preguntas

solve ln y = kt for y
harmful effects of poverty on one's personal health
What is foreshadowing? A. the author’s use of clues to hint at what will happen later in the story B. a narrative that begins at a particular point then con
microscope help scientists learn about the different types of cells
Which is one way to "show" imagery rather than to "tell" it?
where does the ganges river begin? a. in the himalayas c. on the gangetic plain b. in the eastern ghats d. on the deccan plateau
2y-3x=4 solving for y
how did the french end up in texas
the person who talks so much during the service is ______. mrs. gibbs howie newsom mrs. soames mrs. webb
Find the area. The figure is not drawn to scale 3 ft 19 ft