breeleyv
breeleyv breeleyv
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

i paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
what was the price PER gallon

Respuesta :

zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 21-10-2020

Answer:

$2.5 (that is very expensive. Don't buy gas from there again)

Step-by-step explanation:

$15.00 divided by 6 = $2.5

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this correctly
Two students in a physics laboratory each have a concave mirror with the same radius of curvature, 55 cm. Each student places an object in front of a mirror. Th
A sample of sodium-22 (Z= 11) decays to neon-22 (Z 10). The alf-life of this sodium isotope is 2.5 years. The masses of the sodium-22 and neon- 22 atoms are 21.
-9r+5=-22 Can someone solve this step by step please
Jorge has $24 on a gift card. He only uses the gift card to buy $1.75 cups of coffee. What is the total change in the amount in the gift card after he buys 9 cu
Help me please I need it !!!
Under what circumstances will the chi-square test for goodness of fit produce a large value for chi-square? Question options: a.when the sample proportions are
• 2) A stack of boards is 42 inches high. Each board is 2 inches thick. How many boards are there?
what two regions is georgia part of
this question is annoying​