mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

divide the following
13 liters is approximately __ gallons
If you want to play sports,you may need to what first?
What do you think is symbolic about the lack of lighting in the rooms in "The Masque of the Red Death".
Multiply the following
3 less than the quotient of 20 and x
Evaluate (sin 11π/6-tan5π/6)(sin 11π/6+tan5π/6)
solve the problem- 12.4 divided by two-fifths
Is 4.87787778 a rational number
What was a result of louis XIV's rule in France