lasiajackson lasiajackson
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

If gas costs $2.49 per gallon, how many whole gallons of gas could you buy with $15.00?
(Make sure to answer with a whole number.

Respuesta :

lilesc08 lilesc08
  • 22-10-2020
15/2.49 = 6.02 round down to a whole number is 6
Answer Link
zareeyahdestinyjean zareeyahdestinyjean
  • 09-07-2022

Answer: 6.02

Step-by-step explanation:

If we know 1 gallon = 2.49

We would have to do 15.00 divided by 2.49 in order to figure out how many gallons we need. When we do that we would get 6.024 but you can round by the nearest tenth because you need to have a whole number and you would get 6 ·ω·

Answer Link

Otras preguntas

The game of lacrosse seems complicated to me. How does the word complicated function in the sentence? A.predicate nominative B.indirect object C.predicate adjec
how do movable pulleys make it easier to lift an object
how do you divide 23 into 713
what was the purpose of Franklin Roosevelt's WPA?
Why did Senator Vandenberg oppose the policy of cash and carry?.
Why did japan change sides during ww1 & ww2
The state with the largest number of immigrants is (1 point) California. Texas. New York. Florida..
how does trade enrich a civilization
how does trade enrich a civilization
When atoms combine, interactions occur between their _____. a) nuclei b) electrons c) protons d) neutrons