lowkeyhawa lowkeyhawa
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

3) Ice cream is on sale at the store. It costs $3.00 for 2
cups of ice cream
How much does it cost for 1 cup of ich cream?
(the unit rate)

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$3.00/2=$1.50 per cup

Answer Link

Otras preguntas

1)Pong paid $20.40 in interest on her credit card last month. The monthly interest rate for her credit card is 1.7% of the balance she owes. What was Pong’s bal
A number is such that its ten digit is twice its unit digit. Prove that the number itself must be seven times the sum of its digit
IN THE 1900 HOW WERE THE US SENATE CHOSEN
what are the natural resources found in north america
True or false energy is the capacity to do work
The theatre club sells a total 101 tickets for $164. a student ticket cost $1. An adult ticket cost $2.50. How many student tickets were sold? Define: Relate
Use scientific notation to perform 0.07x1600/0.0004
The profit function for a business is given by the equation P(x)=−4x2+16x−7, where x is the number of items sold, in thousands, and P(x) is the profit in thousa
A 12 oz bottle of shampoo last 16 weeks. How long would you expect an 18 oz bottle to last
Factor completely 2x^3 + 22x^2 + 36x