smarthappiness
smarthappiness smarthappiness
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

One pound of candies costs $3.50. How many pound of candies can be bought for $10.50?
Plz help ASAP!!!

Respuesta :

leah666555
leah666555 leah666555
  • 22-10-2020

Answer:

3 lbs

Step-by-step explanation:

$10.50 divided by $3.50 is 3

Hope this helps, please mark Brainliest!

Answer Link
mjcraig317
mjcraig317 mjcraig317
  • 22-10-2020

Answer: 3 candies

Step-by-step explanation:

10.50/3.50= 3

Answer Link

Otras preguntas

3. Search Chapter 7 for how Annabeth explains how the Gods reveal their identities. What does she share with Percy?
Why is it important for nations to specialize in what they produce?
Gabriel age is two times Mikahils age. The sum of their ages is 81. What is Mikahils age
Write the standard form of the equation of the line through (3, -2) and perpendicular to y = 5x +4.
Anthony had 60$ in his saving account.He earned 40$ a week mowing his neighbors lawns.He wants to buy a bike that cost $260. How many weeks does Anthony nerd to
which is greater 6/ 10 or 6/100.Explain​
PLEASE HELP ME WITH THE BOTTOM TWO QUESTIONS!! I need some help
Susana y Pedro , es obvio que ustedes___________(tener) gripe.
Elderly citizens cannot afford to pay their medical bills. Which level of government would deal with this issue?
which of the following best replaces the question mark in the graphic