doug262 doug262
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Granola bars cost 24 cents each. Estimate how much money heather needs to buy 19 granola.bars.

Respuesta :

jasonponnaiya
jasonponnaiya jasonponnaiya
  • 22-10-2020

Answer:

$4.56

Step-by-step explanation:

If each bar is 24 cents, then you should find the total cost by multiplying the number of bars by the cost per bar. In this case, it would be 24x19 which is 456 cents or 4 dollars and 56 cents.

Answer Link
sejaltiwari666
sejaltiwari666 sejaltiwari666
  • 22-10-2020

Answer:

4.56

Step-by-step explanation:

24 x 19 is equal to 456

Answer Link

Otras preguntas

produce a celebrity profile and explain what products they promote.
What were the flaws in the Magna Carta
New Orleans—Jacksonville is a megalopolis. A. True B. False
earths crust and upper mantle are broken into sections. What is the process called?
what does Que tal mean in spanish
a computer costs $849.75 and the hard drive is 61.3 of the total cost. What is a reasonable estimate for the cost of the hard drive?"
A group of hens laid the same number of eggs each day for a week. Kelly collected the eggs for six days. Write an expression to show the number of eggs Kelly di
Which type of air mass would you expect to become modified more quickly: an artic air mass moving over the Gulf of Mexico in winter or a maritime tropical air m
How do you solve: 3/4n-18=1/4n-4
If you speed up from rest to 12m/s in 3 seconds, what is your acceleration? a.) 4m b.) 4m/s/s c.) 36m d.) 36m/s