fxggy fxggy
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Juan bought 27 pounds of sugar for $11.
How many pounds of sugar did he get per dollar?

Respuesta :

shannongarcia867
shannongarcia867 shannongarcia867
  • 22-10-2020

Answer:

2.45

Step-by-step explanation:

If you want to find how many pounds per dollar, you divide the pounds by dollars.

27/11=2.45

So he got 2.45 pounds of sugar per dollar.

Answer Link

Otras preguntas

When did george washington get elected​
A substance has 55.80% carbon, 7.04% Hydrogen, and 37.16% Oxygen. What is it's empirical and molecular formula if it has a molar mass of 301.35 grams​
what is quarterly disbursements​
what is the scope of population education​
how many differents genus groups are there? list them.​
I need movie, shows and song recommendations (preferably not horror)
What are three common ways to propose an amendment?
Consumer protection is an important issue, but how much responsibility should the government have in protecting consumer? There are many products that pose a he
In The Lighning Thief, why does Percy sent Medusa's head to Olympus?
How many numbers between 1 and 100(inclusive) are divisible by 3 or 10