gissm3ndoxa gissm3ndoxa
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of avocados costs $4.50. how many avocados do you get per dollar spent?

Respuesta :

shannongarcia867
shannongarcia867 shannongarcia867
  • 23-10-2020

Answer:

You get 1.5 avacados per dollar.

Step-by-step explanation:

If you divide $4.50 by 3 you get 1.5 and that is the amount of avacados you get per dollar spent.

Answer Link

Otras preguntas

When does the invasion begin (A. April 30 1942, B. June 6 1944, C. August 2 1945) in Anne Frank"s diary
The Republicans party becomes strong in the South,in part because
whats the volume of the cylinder ​
factors[tex] {x}^{4} - {y}^{4} + {x}^{3} - {y}^{3} + {x}^{3} y - x {y}^{3} [/tex]​
When does the invasion begin (A. April 30 1942, B. June 6 1944, C. August 2 1945) in Anne Frank"s diary
Help please my last question I have to do
Pls help I don’t understand and I’m being timed
How can a graph help you determine an exponential model is appropriate for a data set? Explain ​
Persuasive requests are generally more effective when they are written using the ____________________ organizational strategy
Need so much help with number 3