cn448 cn448
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candy bars cost $ 8.34. At this rate, how much do 2 candy bars cost?

Respuesta :

noIDEnoentry
noIDEnoentry noIDEnoentry
  • 23-10-2020

Answer:

$5.56

Step-by-step explanation:

I simply divide the total cost of 3 candy bars (8.34) by 3 to get the cost of each candy then multiply it with 2

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-10-2020
  • Answer:

$ 5.56

  • Step-by-step explanation:

Hi there !

3 candy _______ $8.34

2 candy _______ $ x

x = 2×8.34/3 = 16.68/3 = $ 5.56

Good luck !

Answer Link

Otras preguntas

Explain briefly the causes of the tides​
Ways in which the educational sector of Ghana has helped uphold multilingualism in Ghana
What are possible solutions to prevent a pandemic situation from happening again?
1. You have a home business selling designer necklaces. You have done some market research, which shows that at a price of $40 you can sell 500 per week, and at
Use the 2016 marginal tax rates to compute the tax owed by the following person. A married woman filing separately with a taxable income of $186,000.
PLEASE help, i will give brainliest<3 Please simplify then determine the value of the polynomial when n=3 and when n=2. a) (5n^2 + 3n -4) + (-3n^2 + 4n -1) b
Simplify the expression, (a3/2)3
A salt is made by adding an excess of an insoluble metal oxide to an acid. How can the excess metal oxide be removed? * D filtration B crystallisation A chromat
A kind of figurative language that draws a sharper comparison than a simile is _____.
which one of the following is not true abour rural land use?​