ambrosehw26 ambrosehw26
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

Respuesta :

savannahm323
savannahm323 savannahm323
  • 23-10-2020
The 4 pounds for 21.50 is 5.38 per pound
The 3 pounds for 15.10 is 5.03 per pound

The 3 pound option is better because you are paying less per pound than with the 4 pound option.
Answer Link

Otras preguntas

Four out of 28 students had to take summer school. What is the ratio of students who did not have to take summer school expressed in it’s lowest terms?
Under the Constitution of the United States, you may not be deprived of life, liberty, or property, without a. being suspected of a crime b. due process of la
How did people in the Fertile Crescent adapt to their environment?
divide the number of days in November by the number of week days write your answer in the ones place
The first true prokaryote cells were formed from
Change the given equation to Slope-Intercept Form of a Linear Equation.3x – 7y = 35
how does biology relate directly to your own life
What was the great advantage of the Chinese written language?
What is the value of the digit 8 in 686,293
You have been exercising for some time, which has made you sweat a lot. How is your endocrine system helping to conserve water in your body?