Jakiyhahaynes
Jakiyhahaynes Jakiyhahaynes
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pencils cost 3.44. What is the unit rate if one pencil?

Respuesta :

ShreedharJagtap
ShreedharJagtap ShreedharJagtap
  • 23-10-2020
Given:
The cost of 8 pencils = 3.44

So, to find the cost of one pencil we divide 3.44 by 8.
This comes out to be 0.43, which is your final answer.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

Las mascaras del vejigante son de papel mache o de casacaras de coco true or false
What body of water separates australia from new zealand what is its capital?
What subject would a geologist be most concerned with? The patterns of weather over a prolonged period of time The chemistry of the Earth's atmosphere an
Help me out with number 8!!! I’m confused and I need this by tomorrow HELP PLEASE
Which logarithmic graph can be used to approximate the value of y in the equation 4^y = 5? The graph of function f of x equals negative log base 4 of x The g
A gas occupies 16.3 l at stp. what volume will it occupy at 735 torr and 57°c?
If Sophie and Simon work together to peel the potatoes how long will it take him ?
Completa la frase con la forma correcta de tener que. Fill in the blank with the correct form of the phrase tener que. You may copy and paste the accented and
Find an equation in standard form for the hyperbola with vertices at (0, ±6) and asymptotes at y = ±3 divided by 2.x
A fountain originally costs $100, but it is on sale for 35% off. If a customer buying the fountain has a coupon for $12.00 off of any purchase, what will his fi