vidalkaren910 vidalkaren910
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A bagel costs $2.15 and cream cheese
costs $0.75. If you buy milk for $2.00, is
$5.00 enough to cover the cost of all
items? Explain.

Respuesta :

1azariahholt
1azariahholt 1azariahholt
  • 23-10-2020

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

You do have enough money because 2.15+0.75+2.00 is = to 4.90 and we know that 4.90 is less than 5.00

Answer Link
Stuccoquality
Stuccoquality Stuccoquality
  • 23-10-2020
Yes, because the total cost would be $4.90. If you pay with a 5 dollars bill then you would have $0.10 left over after you have purchased all those items
$2.15 + $0.75 = $2.90
$2.90 + $2.00 = $4.90
Answer Link

Otras preguntas

Amy can run 1/10 mile per minute. How many minutes will it twke Amy to run 3 miles??
explain about background of Sweden democrats party
if you multiply me by 2, I become a number greater than 20 and less than 40. if you multiple me by 6 I end in 8
Which of the following situations might require voters to hold a special election? A. A citizen announces that he or she is interested in running for office. B.
how to write 0.35 as a fraction?
A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?
Describe one effect of the Six-Day War, also known as the June War. A. Arab groups recovered most Palestinian territory, including the Gaza Strip. B. Israel and
The LCM of two numbers is the product of the two numbers always,sometimes,or never true l. Give at least two examples
What was the importance of stone, stick, and shell symbols in the Maya Empire?
how can the knowledge of density be useful in everyday life