Ashlynzuraff
Ashlynzuraff Ashlynzuraff
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 bags or rice cost $3 then how much would 20 bags cost?

Respuesta :

zlcritser24 zlcritser24
  • 23-10-2020

Answer:

the answer would be it costs $30 for 20 bags of rice

Step-by-step explanation:

divide $3 by 2 to get $1.50 and then multiply $1.50 by 20 to get $30

Answer Link
aliviadpatrick0904
aliviadpatrick0904 aliviadpatrick0904
  • 23-10-2020

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

2 x 10 equals 20, so multiply 10 by 3 and you get 30.

Answer Link

Otras preguntas

what is a group of electrons orbiting at roughly the same distance from the nucleus
famous dolphin put this place on would map
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
what is 13/26 in simplest form?
The style of a passage determines how the __________ is presented. A. theme B. personification C. figurative language D. aesthetic quality.
what measures the amount of displacement in a longitudinal wave
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
is a arctic wolf a symbiosis; mutualism, commensalism, parasitism.(describe thoroughly)
How many people lived in Asia in 1900? How many in 2000?
Manuel's gas tank is 2/9 full. After he buys 12 gallons of gas, it is 2/3 full. How many gallons can Manuel's tank hold?